KASABINA SOR?
 
Kasabımız; Hüseyin Tanrıbuyurdu. Kırşehirli çiftçi bir ailenin çocuğu olan Tanrıbuyurdu, 30 yılı aşkın süredir İstanbul’da kasaplık mesleğini sürdürüyor. Karkas Kasap’da çalışan Tanrıbuyurdu “et hakkında” sorularınızı yanıtlayacak.

ET ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMEK LAZIM: Et alırken öncelikle bildiğiniz tanıdığınız ve seçimine güvendiğiniz yerlerden et almaya özen gösterin. Kasabın tavsiyesine kulak verin. Sağlıklı etin en önemli göstergesi “Rengi”dir. Etin rengi koyu kırmızı değil pembe olmalıdır. Sertlik yumuşaklık, hangi yemekle nasıl et veya kıyma kullanacağınızın seçimini kasabınıza bırakın. Sizi sürekli tavsiye kısmında kasaba yöneltmemin sebebi artık eskiye dönüş var. Eskiden her mahallenin kasabı olurdu ve mahalle halkı kasabının yönlendirmesi ile alışveriş yapar, en iyi eti almanın güvenini yaşardı.
ET NASIL SAKLANIR : Eti taze tüketmek çok önemli. Günlük kullanımınız kadar et alın. Haftalık alışveriş yapacaksanız da kasabınızdan sizin için eti birkaç günlük kullanıma göre paketlemesini rica edin. Günlük olarak kullanacağınız eti kesinlikle dışarıda buzlarının çözülmesini beklemeyin. Buzdolabının derin dondurucusuna koyduğunuz eti önce buzdolabının içinde çözülmesi için üst raflara alın. Etiniz çözüldükten sonra pişirin. Donmuş eti asla mikro dalga fırında çözmeyin etin bakteri üretmesine neden olursunuz. Et artık günümüzde “Kırmızı Elmas” ete kesinlikle şok dondurma veya şok çözme işlemi yapmayın Etiniz lezzet ve vitamin kaybına uğrar.
HANGİ ET NASIL PİŞİRİLİR: Ateş üzerinde pişen et daha sağlıklıdır. Et pişirirken döküm tavayı tercih edin. Tavaya koyduğunuz eti öncelikle her iki tarafını da çevirerek “ Mühürleme” yöntemi dediğimiz pişirme yöntemini tercih edin. Mühürleme yöntemi ile pişirdiğiniz etin tüm lezzeti ve öz suyu içine hapsolur, bu yöntemle pişirdiğiniz et dışı tam pişmiş içi hafif sulu ve lezzetli olur.
Dana etini pişirmeden önce tuz ve zeytin yağı ile marine edin. Bu yöntem etin daha yumuşak ve lezzetli olmasını sağlar. Bir dilim dana etini iki yüzünü en fazla dört dakika pişirin.
Tavuk eti için öncelikle seçiminiz organik tavuktan yana olsun. Fiyat olarak fark etse de organik tavuk , yerken tam olarak Tavuk lezzetini almanızı sağlar. Organik tavuk bir saat on beş dakika sürer. Eğer tavuğunuzu fırın poşetinde pişirmek isterseniz, yinede organik tavuğu 20 dakika haşlamayı ihmal etmeyin.
ETLER NASIL MARİNE EDİLİR :
Kuzu eti; zeytinyağı, tuz, süt (Izgara’da pişirme öncesi)
Dana eti: zeytin yağı ve tuz
Tavuk eti: yoğurt, salça, tuz, kırmızı biber, kekik, ayçiçekyağı
Fırın’da pişirilecek et: Bir gün önceden domates salçası, yoğurt, tuz, karabiber, kekik, ayçiçeği yağı ile marine edilir.
 
Copyright © 2010 Karkas Et ve Et Ürünlerinin Paz. San. ve Tic. Ltd. Şti. Sitemizde bulunan görsel ve tariflerin tüm hakları saklıdır.